אללה הוא אכבר- אלהים גדול.

.

מישהו מכם יודע מדוע צמים הערבים בחודש הרמאדאן? מישהו יודע מה מסמל חודש הרמאדאן? אני מודה שעד שלשום לא ידעתי..

ביום שבת ישבנו במסעדה בישוב ערבי סמוך לישובנו.. בכניסה למסעדה היה רשום:"לרגל חודש הרמאדן המסעדה תהיה פתוחה בין השעות 11.00 עד 20.00 "

תהיתי למה בשעות האלו כי אני יודעת שהם דווקא צמים ביום.. שומר הבטחון בכניסה הסביר לי שב20.00 מתחילה התפילה בה הם שוברים את הצום ובארבע לפנות בוקר מתחיל שוב פעם הצום..

נכנסנו למסעדה ואז הגיע המלצר, שאלתי אותו על מהות הצום ומה זה בכלל חודש הרמאדאן אז הוא הסביר שהם צמים כדי להרגיש את הרעב שמרגישים עניים בחיי היום יום שלהם ובחודש הרמאדן הם עושים השתדלות גדולה לעזור לזולת להקפיד על דרך ארץ, לא לקלל, לא לרכל, לא לפגוע וכו.. וזה שזה חודש זה סוג של אימון שבתקווה יחלחל ליום יום.. וחודש של תחושת רעב תיצור הזדהות רבה יותר עם החלש והנזקק..

אמרתי לו שזה מזכיר מאוד את חודש הסליחות שלנו, שאני מנסים לשפר את דרכינו ושמים לב למעשנו.. ומרבים בצדקה ומעשים טובים.. ספרתי לו שבחו"ל חשבו שאני מוסלמית רק בגלל שאני לא אוכלת חזיר..

צחקנו ואמרתי לו, תגיד, איך זה שיש לנו כל כך הרבה דברים דומים ואנחנו לא מסתדרים ביננו? אז הוא אמר לי "אנא עארף..?" אמרתי לא שגם אני לא ערפה.. (-:

היום בבוקר קמתי כהרגלי מוקדם, משום מה המואזין הגביר את הווליום ושמעתי אותו ברור קורא פעמים אין ספור אללה הוא אכבר בניגון של מואזינים.. ואני, כהרגלי קראתי מזמורי תהלים.. תהלים של א' לחודש.. ראש חודש… "אשרי האיש אשר לא הלך בעצת רשעים ובדרך חטאים לא עמד ובמושב לצים לא ישב, כי אם בתורת ה' חפצו ובתורתו יהגה יומם ולילה…." וככה שמעתי את עצמי מזמרת תהילים כשברקע מזמר המואזין אללה הוא אכבר..
שיהיה שלום.

.